אודות מכון המחקר
אודות מכון המחקר

אודות מכון המחקר

ראש המכון, פרופ' שמואל האוזר

 

מכון המחקר לאמון הציבור בשוק ההון בישראל

 

מכון המחקר הוא במימון הקריה האקדמית אונו במסגרת הפעילות החברתית במשק הישראלי בכלל, ובמסגרת שוק ההון בפרט.

 

ההחלטה לרכוש או למכור נכסים פיננסיים דוגמת מניות ואג"ח היא מורכבת, נחשבת למסובכת, והיא דורשת תשומת לב מיוחדת בהתחשב בעובדה שההשקעות בניירות ערך היא חלק מהחיסכון של הציבור להבטחת עתידו הכלכלי.

ישנם גורמים רבים שמשפיעים על המסחר במניות, באג"ח ובמכשירים פיננסים אחרים, ובכללם: גורמים כלכליים פונדמנטליים, בישראל ומחוצה לה, מיסים, טכנולוגיה, זמינות, רגולציה, תקשורת, וגם אמון המשקיעים בשוק ההון בכלל, ובשוק המניות והאג"ח בפרט.

לגבי אמון הציבור, קיימים מדדים שונים ומגוונים למדידת אמון הציבור בשוק ההון. מדדי אמון הציבור המתפרסמים באתר זה מבוססים על ניסיון מצטבר בעולם ובספרות הכלכלית, והם מיועדים לשקף במידה מסויימת את אמון הציבור בשוק ההון באמצעות תוצאות ההחלטה של המשקיעים השונים במסחר עצמו, במחירי המניות, במחירי האג"ח, תנודתיותן, פעילות בעלי העניין, יחס התקשורת לאירועים בשוק ההון, ועוד.

מדדי אמון הציבור מתפרסמים בשיתוף פעולה של מערכת קו מנחה ביחד עם הקריה האקדמית אונו, באמצעות פרופסור שמואל האוזר, ראש מכון המחקר לאמון הציבור בשוק ההון של הקריה האקדמית אונו.

מכון המחקר הוא במימון הקריה האקדמית אונו במסגרת הפעילות החברתית במשק הישראלי בכלל, ובמסגרת שוק ההון בפרט. מכון המחקר, בשיתוף פעולה עם קו מנחה, מציג ארבעה סוגי מדדים:

  • מומנטום ותנודתיות בשוק המניות, אג"ח, ומטבעות קריפטו
  • מידת החשיפה של השוק לחדלות פרעון
  • פעילות בעלי עניין בבורסה – יושק בקרוב
  • יחס התקשורת לשוק ההון – יושק בקרוב

 

בראש המכון עומד פרופ' שמואל האוזר, סגן הנשיא לענייני מחקר בקריה האקדמית אונו. בעברו דקן הפקולטה למנהל עסקים בקריה האקדמית אונו, ומשמש גם כפרופסור מן המניין בביה"ס לניהול באוניברסיטת בן גוריון.

 

בשנים 2011-2018, האוזר היה יו"ר הרשות לניירות ערך בישראל. בתקופה זו, האוזר שימש גם כיו"ר משותף של המוסד לתקינה חשבונאית בישראל, חבר בוועדה המייעצת של המפקח על הבנקים, וחבר הועדה המייעצת של רשות שוק הון המפקחת על הביטוח ועל חיסכון לטווח ארוך. האוזר שימש גם חבר בוועדת הריכוזיות בשוק ההון, וחבר בוועדה להסדרי חוב בשוק ההון.

 

בשנים אלה האוזר הוביל יותר מ- 100 תיקוני חוק ורפורמות משמעותיות ובכללן: שינוי מבנה הבורסה בת"א, הקלות לחברות טכנולוגיה שמבקשות לגייס הון בבורסה, הקלות לחברות בהנפקות ראשונות (ה- JobsAct הישראלי), בחינת האפשרות להקמת בורסה משנית בישראל, ועוד. במקביל לכל אלה, האוזר נקט ביד תקיפה באכיפת חוקי ני"ע. בתקופתו, האוזר היה אחראי על ההחלטות לנהל את תיקי החקירה בעשרות תיקים ובכללם: תיק אי.די.בי, תיק בזק, קרן קלע ועוד.

 

לפני מינויו כיו"ר רשות ני"ע, האוזר שימש כיו"ר של חברת שירותי עשיית שוק בבורסה בתל אביב, יו"ר ומנכ"ל בחברת ייעוץ בתחומי מסחר, יו"ר בחברה לגיוס הון-סיכון, דירקטור בשני בתי השקעות, ודירקטור בחברת הדירוג מעלות.

 

בין השנים 1987 ל- 2005, האוזר שימש ככלכלן בכיר במחלקת מט"ח בבנק ישראל ולאחר מכן, ככלכלן ראשי של רשות ני"ע. בתקופה זו, האוזר עמד בראש שתי ועדות ציבוריות בשוק ההון: האחת, דרכים למזעור מניפולציות במסחר בבורסה, והשניה, בחינת האפשרות לשירותי עשיית שוק בבורסה בת"א. האוזר גם שימש חבר ומרכז הוועדה להסדרת פעילותן של זירות מסחר בישראל.

 

במקביל לכל אלה, הפעילות האקדמית של האוזר היתה אינטנסיבית במיוחד בתחומים של ממשל תאגידי, אקטיביזם של משקיעים מוסדיים בבורסה בתל אביב, רגולציה בשוק ההון, ושיטות מסחר. האוזר פירסם עשרות מאמרים בתחומים אלה בכתבי עט מובילים בתחום המימון.

 

בשנת 2017, פרופ' האוזר דורג במקום השמיני מבין 100 האנשים המשפיעים ביותר בשוק ההון על ידי מגזין דה-מרקר.

 

Print Friendly, PDF & Email
[print-me]
#wizFloatingChat{ display:block; }