קליניקת 'אור במשפט'
קליניקת 'אור במשפט'

תפריט של קליניקת 'אור במשפט'

קליניקת 'אור במשפט'

 meirav-porat

עו"ד מרב פורת ניסנהולץ,

מנהלת הקליניקה.

תיאור הקליניקה

קליניקת אור במשפט הינה קליניקה לעריכת דין קהילתית המעניקה סיוע משפטי לאוכלוסיות מוחלשות במגוון נושאים בתחום המשפט האזרחי, כגון –  דיני המשפחה בכלל וסיוע לנשים נפגעות אלימות, הוצאה לפועל , פשיטת רגל ואזרחי כללי. 

 

מטרת הקליניקה הנה כפולה –מחד להפגיש את הסטודנטים עם העולם המעשי של המשפט ולאפשר להם להתנסות בכתיבה משפטית בסביבה מוגנת ותומכת ומאידך מתן סיוע משפטי לאוכלוסיות מוחלשות שאינן מסוגלות לממן שירותים משפטיים. 

 

הקליניקה מפגישה את הסטודנטים עם עולם עריכת הדין החברתית על היבטיו השונים תוך פיתוח חשיבה ביקורתית בהסתכלות על עולם המשפט בצד המעשי שלו. בנוסף הסטודנטים בקליניקה יעסקו בהנגשת מערכת המשפט לאוכלוסיות מעוטות היכולת ובעריכת מחקר ביקורתי על סוגיות ספציפיות העולות מתוך העבודה בשטח , הכל בהתאם להוראות מנהלת הקליניקה .

מידע לסטודנטים

הסטודנטים ועבודת הקליניקה

הסטודנטים בקליניקה מטפלים בעצמם בתיקים המשפטיים, בהנחיית מנהלת הקליניקה, ומעורבים בכל השלבים בניהול התיק שבאחריותם.

 

הסטודנטים נפגשים עם הלקוחות עצמם נחשפים לסיפורים שהביאו את הלקוח  להתמודד עם מערכת המשפט ומקבלים את הזכות הנדירה לסייע ללקוחות בשעתם הקשה תוך כדי רכישת מיומנויות משפטיות פרקטיות אשר ישמשו אותם לאורך כל חייהם המקצועיים.  

 

הסטודנטים מנסחים מכתבים, עורכים בדיקות משפטיות, כותבים כתבי בי-דין ובקשות לבית המשפט, משתתפים בדיונים, ומהווים חלק משמעותי בקבלת ההחלטות בקשר לניהול התיקים ובביצוען, הכל בהתאם לשלב בו נמצא התיק.

 

במסגרת העבודה המעשית בקליניקה, הסטודנטים נחשפים לאוכלוסיות המוחלשות בחברה, וליכולת לעשות שימוש בכלים שהמשפט מעניק לנו.

 

נקודות זכות, ומשך הקליניקה

 • הקליניקה מקנה 5 נ"ז לתואר, עם ציון.
 • משך הקליניקה 120 שעות: 100 שעות בקליניקה, ו-20 שעות עבודה עצמית.
 • הקליניקה מתקיימת באחד מן המועדים הבאים:
  – לאורך 2 סמסטרים (א' +ב'), פעם בשבוע.  
  – לאורך סמסטר קיץ, פעמיים בשבוע. 

תנאי קבלה:

 • סטודנטים הלומדים משנה ב' ואילך.
 • בוגרי הקורס בדיני משפחה.
 • ראיון אישי עם מנהלת הקליניקה.

מרכיבי הציון בקליניקה

 • נוכחות במפגשים ועמידה בזמנים במפגשים העיוניים והמעשיים.
 • השתתפות משמעותית ורצינית במפגשים העיוניים והמעשיים.
 • שיפור בכתיבה המשפטית לאורך הקליניקה.
 • יוזמה אישית.
 • מידת התרומה של הסטודנט לטיפול בתיקים המעשיים.
 • סיכום בכתב של עבודת הסטודנט בקליניקה, ובכלל זה תיאור בכתב של סוגיה אחת עמה התמודד הסטודנט במהלך העבודה המעשית.
 • התרשמות מקצועית של מנהלת הקליניקה.

דרכי התקשרות

עו"ד מרב פורת ניסנהולץ, מנהלת הקליניקה
דוא"ל:
Merav.p@ono.ac.il
טלפון:03-5311960

סיפורי הצלחה

פסק דין הצהרתי

קליניקת אור במשפט סייעה לאישה קשת יום בקבלת פסק דין הקובע כי המיטלטלין בדירתה הנם בבעלותה הבלעדית ואינם רכושו של בנה הבגיר שהנו חייב כספים רבים והתגורר עמה בעבר. האישה הגיעה לקליניקה לאחר שניסתה במשך שנתיים לפנות לבית המשפט לבדה אולם חוסר ההבנה בהליך המשפטי הכריעה אותה. 

 

הסטודנטים בקליניקה למדו את הנושא , סייעו לאישה לאסוף ראיות , גבו מהאישה תצהיר והכינו בקשה מתוקנת לבית המשפט. בדיון שהתקיים בבית המשפט השלום נעתר כבוד בית המשפט לבקשת האישה ונתן פסק דין הצהרתי.

 

הגנה מפני ביטול הענקה

קליניקת אור במשפט ייצגה אישה בהליך בו ביקש הנאמן בפשיטת הרגל של בן זוגה לשעבר לבטל חלק מהסכם הגירושין (שנחתם לפני 7 שנים!!!) הקובע כי דירת המגורים של בני הזוג תיוותר בידי האישה. האישה, אם לשתי בנות נמלטה בעור שיניה ממערכת יחסים פוגענית בינה לבין בן זוגה דאז. במסגרת הסכם הגירושין נקבע בין היתר כי דירת המגורים תיוותר בידי האישה, שתמשיך לשלם את תשלומי המשכנתא. לאחר 7 שנים, כאשר הגרוש נמצא בהליכי פשיטת רגל פנה הנאמן לאישה בדרישה כי תשיב לגרוש את חלקו בדירה שכן המדובר בהענקה אסורה. 

 

במסגרת הטיפול בתיק – נפגשו הסטודנטים עם האישה ,למדו את הנושא המשפטי, סייעו בבניית אסטרטגיית הגנה, סייעו באיסוף הראיות והכנת תגובה מנומקת לבית המשפט המחוזי. במסגרת הדיון הראשון בבית המשפט המחוזי משכו הנאמן וכונס הנכסים את בקשתם בתמורה לוויתור חלקי של האישה בעניין חובות הגרוש כלפיה. התוצאה המשמחת הייתה כי דירת המגורים תוותר בידי האישה. בסיום הדיון פנתה האישה בדמעות לסטודנטים בתיק והודתה להם מכל הלב על כי דאגו להשארת קורת הגג לה ולילדיה.

 

חיוב בגט

קליניקת אור במשפט ייצגה אישה צערה מהמגזר החרדי אשר נקלעה לנישואים עם גבר אלים אשר סירב לתת לה את גטה. האישה, בשנות ה-20 המוקדמות לחייה, נישאה בשידוך וזמן קצר לאחר החתונה, הבינה האישה כי עשתה טעות. בעלה השאיר אותה לבד ימים שלמים מבלי שידעה היכן הוא נמצא. האישה גילתה כי הוא נפגש עם אישה אחרת וכאשר התעמתה עמו בעניין, נהג כלפיה באלימות. 

 

האישה הופנתה לקליניקה ע"י ארגון בת מלך. במסגרת הטיפול בתיק נפגשו הסטודנטים עם האישה למדו את הנושא והכינו תביעת גירושין לבית הדין הרבני. הבעל סירב להעניק לאישה גט ובמשך שנה נאלצנו להיאבק על חירותה של האישה. לאחר שנתיים בהם הוגשו עשרות בקשות והתקיימו מספר דיוניים חייב בית הדין את הבעל ליתן גט לאישתו.

Print Friendly, PDF & Email
[print-me]