הקליניקה למשפט, רפואה ופסיכיאטריה
הקליניקה למשפט, רפואה ופסיכיאטריה

תפריט של הקליניקה למשפט, רפואה ופסיכיאטריה

הקליניקה למשפט, רפואה ופסיכיאטריה

nira-tendler

עו"ד נירה טנדלר,

מנהלת הקליניקה

דרכי התקשרות:

עו"ד נירה טנדלר – Nira.tendler@ono.ac.il

מי אנחנו ומה אנחנו עושים?

בבסיס הקליניקה למשפט רפואה ופסיכיאטריה עומדת האמונה ביכולת האדם עם הלקות הנפשית להחלים, להשתלב ולחיות חיים משמעותיים בקהילתו, תוך עמידה על זכויותיו והגשמתן. הקליניקה למשפט רפואה ופסיכיאטריה מעניקה למשפחות המתמודדות עם שיקום בתחום בריאות הנפש, קבלת הדרכה, סיוע וייצוג משפטי, ללא תמורה כספית. צריך לציין כי סיוע וייעוץ משפטיים הניתנים ללא תשלום לאוכלוסייה הסובלת מלקות נפשית הינה נדירה כיום,  ואין גוף המתמחה בתחום הלקויות הנפשיות ומציע סיוע כזה.

 

אנשים עם לקות נפשית ובני משפחותיהם זקוקים לסיוע משפטי, הכוונה והדרכה לשם יידוע על זכויותיהם ועמידה עליהן על פי חוק מרגע האבחון. מיעוט הידע והניסיון המשפטיים בתחום זה דורשים מומחיות שקשה מאד למוצאה, והפנייה לעורכי דין במגזר הפרטי כרוכה בהוצאות כספיות גדולות שעבור רבות מן המשפחות יהיו כבדות מנשוא. כשהפגיעה היא באוכלוסייה רחבה פונה הקליניקה המשפטית לערכאות משפטיות כדי למצות את זכויות כלל אוכלוסיית הלוקים בנפשם. אולם כאשר הפגיעה במשפחה היא פרטנית, על המשפחה להיאבק לבדה מול רשויות המדינה, דבר הכרוך בהוצאה כספית גבוהה.

 

שיתוף הפעולה בין בית הספר הארצי לשיקום, שילוב והחלמה לבין מרכז אונו למשפט חברתי קליני בקריה האקדמית אונו ישמש "ספינת הדגל" בהעצמתן של האוכלוסיות בעלות לקות נפשית, על ידי מתן ייצוג משפטי ראוי והולם לאנשים ולבני משפחותיהם, אל מול רשויות המדינה השונות, ע"י סיוע בהתמודדותם עם ייסורי הביורוקרטיה ותהיה בבחינת אור למשפחות הנמצאות לבדן במצוקתן.

 

המטרה הניצבת בפנינו הוא קידום, תיקון חברתי ונגישות למשאבי החברה.

 

התמחותנו: וועדות רפואיות וזכויות ביטוח לאומי, טיפול בחובות (הוצאה לפועל), צוואות בחיים בהתאם לחוק החולה הנוטה למות, זכויות בחינוך ובתעסוקה, הוצאת צווי אפוטרופסות, הגשת בקשה לביטולם או להגבלתם של צווי אפוטרופסות בשל הפגיעה באוטונומית האדם, טיפול בהתנגדות להוצאת צו אפוטרופסות, בקשות לשינוי מינוי אפוטרופוס. הסטודנטים בקליניקה למשפט, רפואה ופסיכיאטריה, עוברים הכשרה מיוחדת הן בפן המשפטי והן בפן הרפואי והאישי הנלווה בטיפול באוכלוסייה הלוקה בנפשה.

 

במהלך הסמסטר יערכו סיורים לימודיים במוסדות ובגופים אשר יש להם זיקה לתחומי הפעילות בקליניקה.

תנאי קבלה:

הקליניקה מיועדת לסטודנטים מהפקולטה למשפטים, שנה א' ואילך בעלי הישגים אקדמיים וחברתיים, שנותרו להם לפחות שני סמסטרים לסיום הלימודים (סמסטר ב וסמסטר קיץ).

תהליך העבודה:

במהלך העבודה בקליניקה יתקבלו הפניות וינוהל תיק לקוח עבור כל פונה/לקוח אשר עניינו מטופל בקליניקה. הערכת התיקים, גיליון הנוכחות במפגשים והגשת עבודה מסכמת ייקבעו את ציונו של הסטודנט בסיום עבודתו בקליניקה.

שעות הפעילות:

סמסטר קיץ – יום חמישי הרצאה 11:30-10:00;  עבודה מעשית 15:45-11:45

סמסטר א – יום חמישי עבודה מעשית 14:00-10:00

דרכי התקשרות

עו"ד נירה טנדלר, מנהלת הקליניקה.

דוא"ל: nira.tendler@ono.ac.il.

טלפון: 03-5311726.

Print Friendly, PDF & Email
[print-me]