הקליניקה למאבק בתביעות השתקה
הקליניקה למאבק בתביעות השתקה

תפריט של הקליניקה למאבק בתביעות השתקה

הקליניקה למאבק בתביעות השתקה

 jonathan-klinger     uria-yarkoni
עו"ד יהונתן קלינגר ועו"ד אוריה ירקוני, מנהלי הקליניקה.

דרכי התקשרות

דואר אלקטרוני: info@drm.org.il

טלפון: 073-2557723

תיאור הקליניקה

הקליניקה למניעת תביעות השתקה עוסקת בהגנה על חופש הביטוי של פעילים חברתיים, סביבתיים, ציבוריים ופוליטיים אשר מחאתם הציבורית הושתקה על ידי תביעות משפטיות. מטרת הקליניקה היא לשמר את חופש הביטוי הציבורי, ולעודד השתתפות.

 

בשנים האחרונות אנו רואים יותר ויותר פוליטיקאים הבוחרים להשתמש בתביעות לשון הרע על מנת למנוע ביקורת ציבורית, תוך איום בתביעות על סכומים אסטרונומיים כדי להרתיע עיתונאים ופעילי ציבור מלבקר אותם. דוגמאות בולטות אשר טופלו על ידי הקליניקה הן תביעה על סך 2,600,000 ש"ח שהוגשה על ידי סגן ראש עיר באשדוד כנגד פעיל ציבור שקרא לפרויקט בניה שמקודם על ידי קבלנים "ההולילנד של אשדוד" ואדם שכתב ביקורת בפייסבוק על חנות מחשבים שנתנה לו שירות רע ונתבע במאה אלף ש"ח.

מידע לסטודנטים

הסטודנטים ועבודת הקליניקה

הסטודנטים בקליניקה מלווים את התיקים המשפטיים יחד עם עורכי הדין ומלווים את המחקר המשפטי, איסוף הראיות, ניהול התיק והכנת בקשות לבית המשפט. כיוון שמדובר על תיקים בשווי של מיליוני שקלים, הסטודנטים מפוקחים על ידי המנחים בצורה מקצועית אך אינם מצויים בקשר בלעדי עם הלקוחות.

 

במהלך העבודה הסטודנטים מקבלים הזדמנות נדירה לטול על עצמם שליחות ציבורית של סיוע והגנה לחופש ביטוי, כמו גם ליווי של תיקים בהיקף שלא בטוח שיתעסקו בהם כאשר יסיימו את לימודי המשפטים. כיוון שמדובר בהגשות לבתי משפט, אין הארכות מועד ואין אפשרות למרוח זמנים. יש צורך בסטודנטים המחויבים ללוחות הזמנים הקשיחים שינתנו.

נקודות זכות, ומשך הקליניקה

 • הקליניקה מקנה 5 נ"ז לתואר, עם ציון.
 • משך הקליניקה 120 שעות: 100 שעות קליניקה, ו-20 שעות עבודה עצמית.
 • הקליניקה מתקיימת לאורך 2 סמסטרים (א'+ב'), פעם בשבוע או לאורך סמסטר קיץ, פעמיים בשבוע.

תנאי קבלה

 • עדיפות לסטודנטים שסיימו קורס בסדרי דין אזרחיים,
 • סטודנטים בעלי מחויבות לחופש ביטוי,
 • ראיון אישי עם מנהל הקליניקה.

מרכיבי הציון בקליניקה

 • שיפור יכולת ניסוח כתבי טענות במהלך הלימודים.
 • הכרת הדינים הרלוונטים.
 • תוצרי מחקר משפטי.
 • היקף ההשקעה בפועל.
 • התרשמות מקצועית של מנהל/ת הקליניקה.

פועלה של הקליניקה למניעת תביעות השתקה

הקליניקה למניעת תביעות השתקה מבית התנועה לזכויות דיגיטליות והקריה האקדמית אונו נועדה להגן על חופש הביטוי של פעילים ציבוריים או חברתיים שהושתקו עקב פרסומים שביצעו, בין אם על ידי תאגידי ענק, רשויות ממשלה, רשויות מקומיות או יריבים פוליטיים. הקליניקה מספקת ייצוג משפטי ללא תמורה לנפגעי תביעות השתקה ומסייעת להם לממש את חופש הביטוי. בין המקרים המטופלים על ידי הקליניקה:

 

תביעת ההשתקה של ענב גנד גלילי 
ענב גנד גלילי הציגה עצמה כמומחית סייבר והעבירה הרצאה בתשלום עבור איגוד האינטרנט. במהלך ההרצאה הציגה בדאים וכזבים רבים, שהביאו אנשים רבים לשתף את הסרטונים מההרצאה ולהעיר על השגיאות המהותיות שלה. בעקבות שיתופים אלו, הגישה גלילי תביעה כנגד 26 אנשים שונים על הביקורת שמתחו כנגדה. הקליניקה מייצגת חלק משמעותי מנתבעים אלו על ידי ארבעה עורכי דין. התיק נמצא בשלבי בירור ומחכה להוכחות.

 

תביעת ההשתקה של גבריאל כנפו
סגן ראש עיריית אשדוד תבע את סער גינזבורסקי, פעיל ציבורי שניסה לעצור פרויקט בניה בעיר, בעקבות הביקורת שסער הציג בה קרא לפרויקט הבניה "ההולילנד של אשדוד". התביעה ממתינה לפסק דין.

 

תביעת ההשתקה של זמיר דחב"ש
זמיר דחב"ש, מי שמספק שירותי ניהול משברים לאיגוד הבנקים ולפייסבוק, תובע את דורי בן ישראל, בלוגר, על שיתוף סרטון שצולם על ידי מישהו אחר ובסרטון מוצגת הפגנה מול ביתו של דחב"ש.
 

Print Friendly, PDF & Email
[print-me]