מחקר משפטי השוואתי
מחקר משפטי השוואתי

מחקר משפטי השוואתי

התכנית מחקר משפטי השוואתי  – Comparative Legal Research Program הפקולטה למשפטים הקריה האקדמית אונו בראשות ד"ר שלומית יניסקי רביד.

 

התכנית הוקמה מתוך תפיסה לפיה הבנת העולם המשפטי מחייבת את פריצת גבולות המשפט המקומי והכרות עם שיטות משפט אחרות. התכנית מקדמת פרויקטים ושיתופי פעולה באמצעותם יכולים הסטודנטים  ואנשי הסגל של הקריה האקדמית אונו ללמוד ולבצע מחקר במקומות שונים בחו"ל תוך התמקדות במשפט השוואתי. התכנית הוקמה על ידיד"רשלומית יניסקי רביד, לאור מחקר השוואתי רחב ממדים שבצעה במסגרת עבודת הדוקטורט שלה, שהראה כיצד שיטות משפט שונות הובילו לפתרונות סותרים באותה סוגיה. ד"רשלומית יניסקי רביד עומדת בראש התכנית, חוקרת וחברת סגל מהפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו.

 

במסגרת התכנית  נוצרו מספר שיתופי פעולה, ביניהם:
 

1. שיתוף פעולה עם המכון השוויצרי למשפט השוואתי   The Swiss Institute of Comparative Law.   מכון זה הוא אחד הגדולים והיוקרתיים באירופה בתחום המחקר המשפטי ההשוואתי. המכון שייך לממשלת שוויץ ומתארחים בו באופן שוטף גדולי החוקרים בעולם המשפטי. המכון חתם עם הקריה האקדמית אונו על הסכם שיתוף פעולה במסגרתו מתארחים במכון בלוזן על בסיס קבוע מרצים, חברי סגל וסטודנטים חוקרים מהקריה האקדמית אונו. שיתוף הפעולה הוא הדדי. מנהלים וחוקרים מהמכון מבקרים על בסיס קבוע בקריה האקדמית אונו במהלך השנה ומרצים בתחום התמחותם. ראש התכנית ד"ריניסקי רביד זכתה במלגת המכון למחקר לשנת 2006 ושהתה במכון בלוזן במהלך החודשים ספטמבר ואוקטובר 2007 .

 

2. שיתוף פעולה עם ארגון הקניין הרוחני העולמי בג'נבה שוויץ WIPO GENEVA. במסגרת שיתוף פעולה עם WIPO משולבים מרצים מומחים מ- WIPO בקורסי הקניין הרוחני של הפקולטה למשפטים לקראת תואר ראשון. המרצים מגיעים משוויץ ומעבירים הרצאות בקורסים השונים. משלחות של סטודנטים משתתפות בסמינרים בשוויץ בתחום הקניין הרוחני. משלחת של 18 סטודנטים ומרצים השתתפה לאחרונה בסמינר שאורגן בג'נבה יחד עם סטודנטים ממקומות שונים בעולם. בנוסף, הקריה האקדמית אונו מארגנת כנסים בין לאומיים משותפים. ב- 4-5/7/2007 נערך בקריה האקדמית אונו כנס בשיתוף WIPO GENEVA ורשות הפטנטים בנושא הצטרפות ישראל לפרוטוקול מדריד (אמנה בתחום סמני מסחר). נציגים משוויץ הגיעו והרצו בכנס. בכנס השתתפו 210 עו"ד בתחום הקניין הרוחני.ב – 24-25/10/11 נערך בקריה כנס כנס בינלאומי יוקרתי וייחודי מסוגו בנושאים הגנה על ידע מסורתי Traditional Knowledge ונגישות של מדינות מתפתחות לתרופות. אשר אורגן ע"י ארגון הקניין הרוחני העולמי, המרכז למחקר משפטי השוואתי ובתמיכת משרד החוץ – שגרירות ישראל לארגונים.

 

3. שיתוף פעולה עם ארגון העבודה העולמי בג'נבה שוויץ International Labour Organization. האמנות אשר אומצו על ידי ה-ILO הן בעלות מעמד של "תקני עבודה בינלאומיים". אמנות בינלאומיות אלו מהוות אחד מהמקורות לחקיקת העבודה בישראל. במסגרת שילוב הפעולה עם ה- ILOיצאו משלחות של סטודנטים מקריה האקדמית אונו לסמינרים בינלאומיים ייחודיים המועברים ע"י המרצים הטובים בתחום של הארגון ומתמקדים בתחום יחסי עבודה בהיבט הבינלאומי אשר לו השפעה על חקיקת העבודה בישראל ובמדינות אחרות בעולם.

 

4. שיתוף פעולה עם אוניברסיטת פורדהם במנהטן ניו יורק, ארה"ב FORDHAM LAW SCHOOL NY, USA. במסגרתו מתקיימים סמינרים לסטודנטים ועורכי דין מהעולם כולו. עד כה התקיימו שני סמינרים מוצלחים המשלבים הרצאות מהטובים בתחום המשפט בארצות הברית בנוסף המשתתפים זכו לביקורים בפירמות המובילות ביותר בתפוח הגדול ולהסברים מהטובים בתחום על ההיבט הפרקטי של מקצוע עריכת הדין בניו יורק.

Print Friendly, PDF & Email
[print-me]